Posjet Muzeju krapinskih neandertalaca

Izleti u predškolskom dobu su oblici odgojno-obrazovnog rada u kojima djeca izvan sobe dnevnog boravka upoznaju prirodu, okolinu, rad ljudi, promet, kulturno-povijesne spomenike i sl. Imaju pedagoški smisao i vrijednost. Predviđeni su Godišnjim planom i programom te se planiraju sukladno dječjem interesu i spoznajnim mogućnostima.
Tako su djeca Dječjeg vrtića Lekenik, 17.11. u pratnji odgojiteljica, zdravstvenog voditelja i pedagoginje, posjetila Muzej krapinskog neandertalca. Nakon doručka, na leđa smo stavili svoje spremljene ruksake i krenuli u autobus. Putem do Krapine imali smo priliku čuti par zanimljivosti od naše voditeljice puta – kako je Zagorje dobilo ime, što nas sve čeka kada stignemo u Krapinu te je tako i nestrpljenje za dolazak raslo. Po dolasku, kratko smo prošetali od autobusa do muzeja te tiho i pristojno ušli unutra. Djeca su imala priliku doživjeti nastanak svijeta kroz animaciju prikazanu na velikom formatu, vidjeti kako je izgledala Zemlja prije ljudi i kako su izgledali neandertalci, pa čak i njihov način života kroz realne prikaze njihovih životnih situacija. Radoznalost i znatiželja rasli su svakim korakom kroz muzej, a zaposlenica muzeja rado je djeci odgovorila na sva pitanja. Djeca su kao najzanimljivije od viđenog odabrala kostur dinosaura, ali i kosti ljudi koje su imala priliku vidjeti izložene u brojnim vitrinama muzeja. Nakon muzeja uputili smo se na ukusan ručak pa siti i puni dojmova krenuli prema svom autobusu koji nas je malo umorne, ali sretne i vesele sretno vratio pred naš vrtić.

Izleti u predškolsko doba remete svakodnevni ustaljeni dnevni red, raspored dana i života djece u vrtiću, ali je vrijednost stečenih iskustava nezamjenjiva bilo kojim zornim sredstvom. U predškolsko doba nije potrebno suviše izleta, ali bez njih dječji vrtić ne može potpuno ostvariti zadatke programa odgojno-obrazovnog rada.“ (Krmpotić, 2018)

Literatura: Krmpotić, A. (2018), Posjet djece predškolske dobi izletištu Jankovac, Park prirode Papuk, Diplomski rad, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku

Tekst pripremila odgojiteljica Ivona Brodarić, mješovita odgojno-obrazovna skupina