Posjet pošti i svjetski dan štednje

U starijoj skupini djeca su sa svojim odgojiteljicama započela razgovor o novcu. Za što ga koriste, kako zaraditi novac i kako ga štedjeti, a poticaj za to bila je slikovnica „Čemu služi novac?“. U sobi dnevnog boravka djeca su uz pomoć odgojiteljica oformili centar trgovine. Od mnoštva ponuđenog materijala izrađivali su novac, novčanike, kartice i kasice i tako pokazali i prenosili vlastito iskustvo i spoznaje o trgovanju i baratanju novcem. Izrađene materijale koristili su u simboličkim igrama te razvijali svoje socijalne vještine u međusobnom ophođenju.  Svoje matematičke kompetencije razvijali su uspoređujući, prepoznajući brojke te prebrojavajući i zbrajajući izrađeni novac. Uočili su da postoje papirnate i kovane novčanice te su se jako dobro služili njima i rješavali ciljane matematičke zadatke. Nakon različitih igara u kojima su štošta naučili, djeca starije skupine su sa svojim odgojiteljicama otišla u šetnju do obližnje pošte gdje ih je dočekala ljubazna djelatnica koja im je odgovarala na različita pitanja. Ispričala im je kako se šalju pisma i kako se uplaćuje novac te gdje odlazi. Djeca su njoj ispričala svoja iskustva kada s roditeljima idu na bankomat i podižu novac te kako plaćaju robu u trgovini. Djecu je zainteresirao prostor i predmeti koji su se nalazili u pošti te su radoznalo sve pregledali. Za poklon i daljnje aktivnosti i igru sa sobom su ponijeli različite kuverte, uplatnice i razglednice te su u povratku razmišljali kako bi ih kreativno mogli iskoristiti u igri. S obzirom na nove spoznaje  i ideje odlučili su da će u sobi dnevnog boravka imati kasicu kako bi uštedjeli za ostvarenje nekih želja. U djeci se pobudila svijest da se štednjom može učiniti i dobro djelo.

Tekst napisala: Ivana Pavišić, odgojitelj mentor