Eksperimenti kod Lavića

U srijedu, 11.10.2023. godine odgojno-obrazovnu skupinu za djecu u šestoj godini života posjetila je gospođa Mateja Dobrinić Đirlić. Gospođa Mateja je, uz važnu ulogu majke, također nastavnica kemijske skupine predmeta u Tehničkoj školi Sisak i kao nastavnica radi 10 godina. Posjet je organiziran u suradnji Narodne knjižnice i čitaonice Lekenik i Dječjeg vrtića Lekenik.

Sa skupinom Lavići provela je aktivnosti pod nazivima „Voda – čudo života“, „Nevidljivo pismo – vidiš li?“, „Elementi života“ te „Promjena bora“. Kroz ove sjajne aktivnosti djeci je gđa. Đirlić približila kemiju kao i ostale znanosti uz provođenje raznih pokusa. Djeca su imala priliku vidjeti pokuse gorenja svijeće, vulkan, nevidljivo pismo, a približeni su im i pojmovi osnovnih svojstva vode (viskoznost, napetost površine i sl.) Ovakvim aktivnostima djeca spoznaju svijet oko sebe te jačaju svijest o uzročno-posljedičnim vezama.  Djeca nisu skrivala svoje oduševljenje pokusima te su svaki pokus radoznalo pratila baš onako kako samo dječje oči mogu.

tekst pripremila odgojiteljica Brodarić, mješovita vrtićka skupina