Posjet Osnovnoj školi „Mladost“

Kao i svake godine organiziran je posjet vrtićanaca Osnovnoj školi „Mladost“ u Lekeniku. Djeca starije skupine, skupine s ranim učenjem engleskog jezika, predškolarci srednje skupine i djeca male škole posjetila su djecu četvrtog razreda te djecu prvog i drugog razreda u boravku s njihovim učiteljicama. Cilj ovakvih posjeta je približiti djeci predškolskog uzrasta novi obrazovni sustav u koji će uskoro krenuti, upoznati prostor, školski pribor koji će im biti potreban te upoznati neke od aktivnosti koje se provode u školi. Tako se kod budućih učenika smanjuje stres od nepoznatog i novog kako bi učenje i zadatke lakše i uspješnije usvajali u poznatom prostoru. Podijeljeni u dvije skupine, družili smo se sa školarcima koje su neka djeca poznavala još iz vrtićkih skupina. Međusobno su pokazivali svoje vještine uz ples, pjesmu i recitacije. Školarci su pozivali djecu vrtića u svoje klupe i pokazivali im što je sve od pribora potrebno za školu. Međusobno su izmjenjivali svoja iskustva iz školskih klupa te se prisjećali vrtićkih dana i druženja. Zajedno su izrađivali velike slike u boji, pomagali si međusobno, a starija djeca su savjetovala mlađe kako da što učine i kako mogu bolje. Posjet školi završili smo u školskoj kuhinji, družeći se uz kolačiće i kekse. Prigodnim poklonima školarci su ispratili vrtićance.

Za djecu koja tek polaze u školu ovo je vrlo vrijedno iskustvo. Razmišljanje i razgovor o školi kao nečem vrlo pozitivnom i važnom omogućuje prenošenje takvog stava i mišljenja na djecu koja će se tek uključiti u školski sustav.

Neke od izjava djece o posjeti školi:

„U školi mi je bilo dobro kad sam vidio svog prijatelja Matea iz vrtića.“ Borna

„Bilo mi je lijepo kad su nam školarci podijelili crteže sa slovima i kad smo bojali velike slike.“ Mateo

„Meni je bilo najbolje jesti kolače.“ Nikolina

„U boravku mi je bilo lijepo kaj imaju tepih i one vreće za sjedit.“ Josipa

Tekst priredila: Ivana Pavišić, odgojitelj mentor u starijoj skupini